Prekročila hranice papierových strán, dostala sa na obrazovky a dnes jej tlieskajú v divad

Autor: Eva Hrašková | 2.4.2015 o 8:47 | (upravené 2.4.2015 o 14:23) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  183x

Hovoríme o jednom z najvýznamnejších románových diel 20. storočia v slovenskej literatúre, s výrazným vplyvom magického realizmu a nadrealizmu. Už viete o akom diele je reč? Všetci, ktorí si pamätáte na literatúru, ktorá bola povinná,  no zároveň nám k srdcu najbližšia, máte pravdu. Nemôže to byť nič iné ako Tisícročná včela od významného slovenského spisovateľa Petra Jaroša

Prvý raz svetlo sveta táto vydarená kniha uzrela v roku 1979 a autor sa v nej inšpiroval svojou rodnou obcou Hybe. Podklady k dielu vraj zbieral takmer 10 rokov. Kniha bola preložená do viacerých jazykov a už v roku 1983 sa jej autor podieľal aj na scenári k rovnomennému filmu, ktorý k životu nemohol priviesť nik iný ako Juraj Jakubisko! Ich skvelá spolupráca, výkony hercov (nemohli by sme nespomenúť Jozefa Krónera) a kamera Stanislava Doršiča priniesla filmu nejedno ocenenie. Za najvýznamnejšie môžeme považovať Zlatého fénixa na Bienále Benátky (1983) ale aj nomináciu na Oscara za Československo v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.  

Dostala sa na divadelné dosky

Bolo to presne 15. Novembra 2013, keď prvýkrát pozvalo Divadlo Andreja Bagara v Nitre svojich obľúbencov na veľkú scénickú muzikálovú fresku, ktorá vznikla na základe románu Petra Jaroša a do dnes sú všetky predstavenia ihneď po zverejnení programu vypredané. Jedinečné herecké obsadenie dáva tomuto večnému románu nezabudnuteľnú podobu.

Záverečný potlesk patril Maestrovi

21.1.2015 sme boli aj my pri tom! Keď sa poslednýkrát uklonili herci a v dave zašumelo riadne „standing ovation“, svetlá na javisku sa sústredili iba jediným smerom. Prišiel sám autor, pán Peter Jaroš, aby pri príležitosti štvrtého vydania svojho veľdiela vystúpil pred svojich čitateľov, divákov a divadelných fanúšikov s knihou, ktorej sa dodnes po svete predalo viac ako 250 000 kusov. Kto zo slovenských autorov sa podobným úspechom môže pochváliť?

Okrem autogramiády riaditeľ Nitrianskeho divadla divákov obdaroval oveľa cennejším darčekom. Všetci prítomní sa zúčastnili krstu čerstvo vydanej knihy. A krstnými rodičmi nemohol byť nik iný, ako hlavný hrdinovia divadelného predstavenia – Evička Pavlíková, ako Tisícročná včela a Marián Slovák, ktorý stvárňuje najstaršieho predstaviteľa Pichandovského rodu – Martina Pichandu. A čím sa krstilo? Jednoduchšiu otázku sme vám, milí čitatelia, položiť nemohli. Medovinou.

Čarovný večer, plný dojmov zostane hlboko zapísaný v spomienkach všetkých, ktorí po večeroch budú prevracať stránky a rozmýšľať nad životom, nad smrťou, nad ľudskými osudmi v podtatranskej obci Hybe, nad rodinou Martina Pichandu. Alebo iba nad Tisícročnou včelou matkou?

„Ja som ti, Samko môj, tisícročná včelia matka. Ja jediná nikdy nezomieram a zostávam i prebývam v úli, súc večná. Viem všetko o tvojich predkoch, o tebe, o vás všetkých, a budem vedieť všetko o tvojich deťoch, vnukoch, pravnukoch...“

Pre zberateľov je táto skvelá knižka pôvodnej slovenskej literatúry dostupná na Martinus.sk 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?