Knihy, pre ktoré chystám miesto na poličke

Autor: Eva Hrašková | 2.4.2015 o 15:23 | (upravené 2.4.2015 o 15:32) Karma článku: 4,48 | Prečítané:  435x

Marec, mesiac knihy odišiel, pomaly a potichúčky tak, že som si nestihla všimnúť kedy si podal s bláznivým aprílom ruku. 

 

Možno v okamihu, keď som prevracala poslednú stránku môjho posledného knižného úlovku  Ničoho sa neboj, možno vtedy, keď sa za oknami znova objavila biela krajina a mne počasie tak nápadne pripomenulo Vianoce. Nostalgicky som si pritiahla teplú deku takmer ku brade a so zatajeným dychom som začala objavovať niečo, čo si počas nasledujúcich dní určite nenechám ujsť:  

Lucia Sasková - ZLATOKOPKA 2 (Náhody neexistujú) 

Je určite určená pre všetkých, ktorý čítali prvú časť tohto úspešného románu Zlatokopka. Musím sa priznať, že ma nadchýna súčasná slovenská literatúra a Lucka sa svojimi doposiaľ tromi vydanými rukopismi dostáva na jej vrchol. Čím nás teda prekvapí Zlatokopka, ktorá sa preberie v nemocnici z kómy a netuší, kto je a kde je? Naozaj sa teším na osud mladej ženy, ktorej životné hodnoty voňali papierovými bankovkami. Zostáva otázka: dokáže tragická udalosť zmeniť ľudský charakter? Ako sa s touto otázkou vyhrala autorka, zistíme už v máji! 

Denisa Martincová - TAJOMSTVO BÁBIK

Ešte skôr, 22.4.2015 uzrie svetlo sveta v poradí druhý román od Denisky Martincovej Tajomstvo bábik. Podobne ako Lucku aj Denisku poznám osobne (pravdepodobne jej druhá knižka vznikala na rovnakom notebooku ako môj Nežný dotyk nenávisti) a práve vďaka osobnému kontaktu som sa dostala k ich prvotinám, dnes si pravidelne dopĺňam zbierky ich kníh v osobnej knižnici. Deniskin debut Ženy vyhnané z raja ma rozplakal, prinútil byť vďačná za krásne detstvo a ešte krajší vzťah, no Tajomstvo bábik bude zdá sa z iného súdka. Keď počas jeho písania zverejnila na jednej zo sociálnych sietí ukážku, vedela som, že ju musím ihneď po vyjdení mať! 

"Postavila sa pred zrkadlo a pozerala sa do prázdnych očí. Svojich očí. Oči aj srdcia zneužitých detí zostávajú navždy prázdne."

Kristína Ježovičová - SOŇA

Okrem kníh ešte bezhranične milujem deti... Zatiaľ mám iba jedno krstniatko a síce knižný debut mojej kolegyne, kamarátky (hoci sme v prevažne písomnom, no o to intenzívnejšom kontakte) Kristínky Ježovičovej - Uväznená v čase. Ani neviem, či viete milí priatelia čím je moje krstniatko výnimočné... Má totiž dve rôzne obálky. Tí z vás, ktorí chňapli po Kristínkinej prvotine ihneď po jej vydaní, majú čiernobielu obáločku, tí oneskorenejší majú farebnú obálku s krásnym historickým motívom. Ešte prezradím, že na tej prvej obálke je vyobrazená autorka samotná! Ale dosť už o tom, čo mám dávno prečítané. Tentokrát sa teším na autorkinu novinku s názvom Soňa. Vyjde už o dva týždne, dokonca v mojom najobľúbenejšom vydavateľstve! Hoci čosi o deji viem, neprezradím. Možno iba malé tajomstvo, pôvodne sa Ježovičkin rukopis volal Túžim umrieť... A ja túžim po venovaní, tak dúfam vďaka malej protekcii budem medzi prvými. 

"Po tragédii, ktorá mi vzala všetko, na čom mi kedy záležalo, je život bolestivý a márny. Prenasleduje ma túžba stratiť rovnováhu. Zrútiť sa z pomyselného lana, na ktorom denne balansujem. Prajem si potknúť sa o šnúrky na topánkach. Absurdne verím, že si udriem hlavu o balvan a už nikdy neotvorím oči. Ale želá si to aj Všemohúci? Odpoveď netuším. Boh si totiž dovolil písať môj osud celkom sám. Iba atrament som mu poskytla..."

Jozef Karika - TMA 

Aby to nevyznelo veľmi protekčne (čo samozrejme nie je, pretože je prirodzené, že sa obklopujete ľuďmi so spoločnými záujmami), jednou z ďalších kníh, ktorá čaká v mojom wishliste je TMA od Jozefa Kariku. Prvou knihou, ktorá sa s menom tohto autora ocitla v mojej knižnici, bola kniha STRACH. A rovnaké pocity vo mne aj vyvolala. Hoci nie som milovníčkou hororov, fascinovalo ma čítať niečo tak desivé z prostredia Slovenska a májová novinka prináša podobný "pôžitok". Tak si ho nenechajte ujsť ani vy! 

 

"Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru. Zrazu sa však prihodí čosi nečakané a pobyt sa zmení na desivú nočnú moru. Chata sa stáva väzením, hoci dvere nie sú zamknuté. Začína sa zúfalý boj o prežitie."

O letnej klasike od Dána a Táni Keleovej-Vasilkovej určite nemusím hovoriť :). Čo a či si pre nás niečo pripravia, zostáva zatiaľ záhadou. 

Ups! Takmer by som zabudla.... Najočakávanejšou knihou tejto jari pre mňa nie je ani jedna z uvedených! Je ňou moja tohtoročná novinka: Nebo vonia Tebou. Ale o nej až nabudúce :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?