Dominik Dán - Nevinným sa NEODPÚŠŤA

Autor: Eva Hrašková | 5.4.2015 o 19:50 | (upravené 5.4.2015 o 19:59) Karma článku: 4,33 | Prečítané:  277x

Každý z nás je v podstate slaboch, akokoľvek silný sa zdá byť. Najlepšia previerka je – odpúšťanie. Tým nevinným sa odpúšťa najťažšie... 

Devätnásta kniha úspešného slovenského autora Dominika Dána opäť nesklamala. Dej je situovaný do roku 2001 – jeho dovolenkovej sezóny, a tak odhaľuje okrem pracovného nasadenia aj tajomstvo oddychu, ktorým si krátia horúčavy na polícii.

Ako si verní čitatelia Dánoviek zvykli, aj tento raz autor  vtiahne do deja nenútene, postupne a veľmi príjemným spôsobom naservíruje ďalší z vraždárskych zážitkov pod vedením obľúbených detektívov Krauza a Chosého. Na oko vážne a seriózne dialógy z kriminálneho oddelenia sú doplnené vtipnými poznámkami, akých sú schopní iba chlapi. Neprekážajú im ani vyhrotené, dych vyrážajúce situácie.  V niektorom zo svojich interview autor uviedol, že bez humoru by sa nápor práce, ktorá vždy dýchala ľadovým dychom smrti na ich chrbty, nedala zvládnuť. Nonšalantne nimi korení aj svoje príbehy a nám tak dodáva autentický obraz klímy u detektívov.

„...Ide niekto s Krauzom dobrovoľne?“

Kuky kontroloval vlhkosť substrátu, Váňa dojedal raňajky, Burger ešte stále nezložil nohy zo stola, Hanzel bol priďaleko.

„Ďakujem vám za prejavy kolegiality,“ uklanil sa Chosé a ukázal všetkým fakera.“

 

V knižke Nevinným sa neodpúšťa (2014) prináša príbeh, ktorý rozprestiera svoje krídla smrti nad partiou priateľov na život a na smrť. Hoci sú skúšaní rôznymi životnými skúškami, ťahajú za jeden povraz a sú pripravení postaviť sa jeden za druhého. Nie však všetci...  Vyrovnať sa so smrťou niekoho blízkeho sa dá len ťažko. Ako sa však vyrovnáva so smrťou, ktorá nikdy nemusela prísť? Ako v tom celom zohráva svoju rolu závisť, nevinne vinné stávky a alkohol? Občas sa životné cesty veľmi nečakane pretínajú a križovatky, z ktorých sa nedá vycúvať a skomplikujú nejeden ľudský život. Ako dokážu medzi sebou ukázať prstom na vraha? Kto je nevinný a kto obeť? Vrah či zavraždený?

„Ožrali sa, lebo život okolo nich bol odrazu akýsi divný, lebo ľuďom začalo hrabať, lebo prachy prevážili zdravý rozum, lebo vagabundi chodili po uliciach a nevinní sedeli v base, lebo politici klamali a všetci ich aj tak volili, lebo policajti kradli a zlodeji stavali nákupné centrá, lebo muži bili svoje ženy a deti a nikoho okrem novín to nezaujímalo, lebo ľuďom brali byty a domy pre tisíckorunové pôžičky, lebo vrahovia sa im smiali do očí, lebo...“

Aby si prišli na svoje nielen milovníci krvavých príbehov, zaplieta Dominik Dán do svojej najnovšej knihy aj tému lásky a vzájomnej dôvery. Je kríza to, čo sa ľuďom okolo ako kríza javí a je skutočná láska a dôvera to, čo za dôveru považujeme my? Krauz to všetkým rád vysvetlí.

„Odpustiť? Veď si nič zlé nespravil. Ľudia, čo robia hlúposti z lásky, sú predsa už vopred nevinní.“

Som rada, že hoci od prvého momentu, kedy sa informácie o plánovanom vydaní objavila na internete, prešla pomerne dlhá doba, Nevinným sa neodpúšťa doplnilo sériu krimi- príbehov v žlto-čiernej väzbe v mojej knižnici. Skôr ako ju odložím popremýšľam, komu z tých nevinných v mojom okolí by som mohla odpustiť... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska, Kaliňák či Matovič. Ako reagujú politici na návrh na rozpustenie ĽSNS

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

KOMENTÁRE

Porážkou Islamského štátu teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci prehrávajú a vracajú sa do svojich domov v Európe.


Už ste čítali?