Kristína Ježovičová - Červená jej pristane

Autor: Eva Hrašková | 23.11.2015 o 8:27 | (upravené 23.11.2015 o 8:34) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  372x

Ľudia súdia a sú súdení. Na tom už ťažko niečo zmeníme. Najsmutnejšie však je, že o hodnote človeka hovorí povrchná krása...

Kristína Ježovičová. Práve toto meno sa vyníma na červenej obálke s výraznou ženskou postavou. Upúta vás svojou krásou, zvodnosťou... No oveľa dôležitejší je knižný obsah. 

 

Ak ste už čítali niektorú z kníh Kristíny viete, že po tom, čo sa začítate do prvých stránok, budete knihu držať v ruke až pokým neobrátite tú poslednú. Od knihy Červená jej pristane nečakajte lacný kabelkový román. Prvky ženského románu samozrejme nesie. Aj hlavný hrdina sa zo zlého vplyvom lásky zmení na dobrého. A láska zvíťazí. Ale... 

"Svet sa potkol na povrchnosti a zlomil si pritom členok už dávno. Napriek tomu, že kríval, Zem sa točila ďalej. Škaredé zranenie sa pri rýchlom pokroku nemalo šancu zrásť do pôvodného stavu a ľudia ho jednoducho nevládali zrehabilitovať. Dali mu barličky v podobe pushupiek, výrazných líčidiel, umelých rias, anorexie, či čohokoľvek, čo by ich urobilo krajšími. A mužov prestalo zaujímať, aká je žena vo vnútri, pokým vyzerala sakramentsky dobre v červených minišatách." 

Nesie prvky spoločenského románu

Tri mladé ženské postavy, tri rozličné charaktery, tri zvláštne osudy. Mladá cigánka nechce podľahnúť svojmu spoločenskému statusu a napriek nepriaznivému zázemiu sa postaví na vlastné nohy. K múdrej hlavičke jej však musí osud nadeliť do vienka aj pozdrav sudičky šťastia. 

Napriek tomu, že román je zo súčasnosti, cítim v ňom prvky historickej romance pre autorku tak príznačnej. Možno ich vo mne vyvolal aristokratický hlavný hrdina Maron, možno netradičná pracovná pozícia hlavnej hrdinky. Ale určite ju z knihy pri čítaní pocítite. 

Okrem nádychu historicko-súčasnej romance je však oveľa dôležitejší jej vplyv na mladú generáciu. Má ju naučiť, že úspech, múdrosť či výnimočný charakter sa nemusí skrývať pod krásnou tvárou. Upozorňuje, že ľudská krása je pominuteľná, že skutočná hodnota človeka sa nemeria dĺžkou nôh, či bujnosťou poprsia. 

 

Poučiť má mladých aj dospelých

Nosnú časť príbehu tvoria mladí ľudia, napriek tomu by som knihu nezaradila len do edície Young ADULTS. Ak však chcete svojej dospievajúcej dcére poskytnúť výchovnú lekciu, urobte to knihou. Kristína sa síce jemne kĺže aj do erotickej hladiny, no spoločenská hodnota knihy je ďaleko vyššia ako vzťahové peripetie, morálne poklesky či honba za bohatstvom. 

 

Prezradím, čo iní nevedia 

Že láska zvíťazí prezradiť môžem. No prvoplánovosť a predvídateľnosť by som Červenej nepripisovala. Záver prekvapí kriminálnou zápletkou. A prezradím vám tajomstvo. Rukopis v svojich počiatkoch mal iný názov. ČIERNA VODA. Či má iba prenesený význam a prečo nakoniec zvíťazila Červená jej pristane vám rozpovie samotný príbeh. 

Aby som nekĺzala len po hladine superlatív, musím, čo ma zarmucuje, pripomenúť, že ako kniha prichádza s dookola neobmieľaným námetom, prichádza ruka v ruke s nie stopercentnou korektúrou. A ak by ste možno čiarky pri pútavom deji prehliadli, neprehliadnete to, čo pre prehliadlo vydavateľstvo a korektorka... 

 

Profil autorky

Hoci je Kristína Ježovičová na knižnom trhu pomerne krátko, zahviezdila štyrmi skvelými knihami. Jej knihy pomaly ale isto prekračujú hranice nášho malého Slovenska a s určitosťou viem povedať, že si svojich čitateľov nájdu aj v Českej republike. A už dnes sa teším na knihu, ktorá poodhalí aj tie najintímnejšie veci. A kto bude jej hlavnou hrdinkou tentoraz? Ona sama... A jej životný príbeh...  

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TV

Cez čiaru s Pavlom Fejérom: Ľudí v Humennom ovláda strach

O tom, ako v meste vládne primátorka, sa šíria nelichotivé príbehy.

DOMOV

Polícia smeruje k obvineniu Kočnera z vraždy

Zsuzsová nemala dôvod na objednávku vraždy Kuciaka, upozornil Najvyšší súd.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kočner je v putách, zrazu ho nikto nepozná

Ako fungoval Marian Kočner a zmenky.


Už ste čítali?